Obraz morza

Współczesny malarz i morze

Obraz morza to mój ulubiony temat malarski. Obraz olejny, na lnianym płótnie. Linia horyzontu i morze to idealny temat na obraz do salonu albo obraz do kuchni. Może być to zarówno praca z natury jak i obraz ze zdjęcia. Zamawiając rysunek lub obraz na zamówienie warto pamiętać, aby wybrać taki krajobraz aby płótno cieszyło naszą duszę. Niestety morze to temat bardzo wymagający. Jego wizualna atrakcyjność spowodowała, że zajmowali się nim nie tylko fachowcy. Dlatego mnóstwo słabych malarzy i amatorów maluje morze. Nie można tu im niczego zarzucić – morze przyciąga jak magnes. Niestety stara ekonomiczna zasada mówi – gorszy pieniądz wypiera lepszy. Niestety to zasada , która ma zastosowanie nie tylko do świata ekonomii, ale także do świata sztuki.

Malarstwo marynistyczne towarzyszy nam od średniowiecza. Wtedy morze nie było głównym tematem obrazu, pojawiało się jako dodatek do scen religijnych. Z czasem morze nabierało coraz większego znaczenia. W XVI wieku nie było jeszcze tematem głównym, ale było już bardzo istotnym elementem obrazu. Na przykład słynny obraz Pietera Bruegla Pejzaż z upadkiem Ikara to okolice roku 1557. Jednak prawdziwy rozwój tego kierunku w sztuce to wiek XVII.

Obraz morza
Obraz morza w obrazie Pietera Bruegela – Pejzaż z upadkiem Ikara

Malarstwo marynistyczne

Rozkwit malarstwa marynistycznego to XVII wiek. Natomiast obszar jego intensywnego rozwoju to kraje położone w bezpośrednim sąsiedztwie morza. Artyści poszukiwali nowych tematów i wyzwań twórczych – morze było do tego celu idealne. W Holandii przykładem takiego twórcy może być Salomon van Ruisdael, w Anglii morze to istotny bohater obrazów Williama Turnera, we Francji tematy marynistyczne w tym czasie podejmował Claude Lorain natomiast we Włoszech Giovanni Antonio Canal.

Obraz morza w pracy Williama Turnera - Rybak na morzu
Obraz morza w pracy Williama Turnera – Rybak na morzu

Początkowo morze służyło do przedstawiania scen batalistycznych, jednak z czasem samo zaczęło być głównym tematem obrazów. Kolejne kierunki w malarstwie takie jak impresjonizm czy surrealizm to wzrost znaczenia morza jako tematu malarskiego.

Obrazy morza

Niestety nie mam zbyt wiele czasu na poszukiwania i zbieranie materiału, ale chciałbym na tej stronie z czasem utworzyć cały katalog artystów, którzy malowali morze.

ARTYŚCI KTÓRZY MALOWALI MORZE:

Iwan Ajwazowski

Obecnie ciekawie ten wątek ujmuje Tomasz Kołodziejczyk czy Liana Bieler. Malarka specjalizuje się w tematyce marynistycznej, to jest taki typowy, wypracowany obraz morza

Morze w moim malarstwie

Aby dobrze opisać rolę morza w moim malarstwie musiałbym napisać o tym jak postrzegam sztukę jaką rolę według mnie pełni artysta, co tak naprawdę jest sztuką. Byłyby to rozważania bardzo długie i dosyć zawiłe, dlatego na tym etapie przytoczę jedynie pewne zdanie które usłyszałem z ust dawnego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Gdy już egzamin wstępny na ASP został zdany siedziałem na otwarciu roku akademickiego słuchając mowy powitalnej ówczesnego rektora Ksawerego Piwockiego i uderzyło mnie zdanie „Akademia Sztuk Pięknych już nie zajmuje się pięknem” – niestety nie mogłem się z tym zgodzić. Tak wtedy, jak i teraz chciałem zajmować się pięknem – piękno studiować a morze to idealny nośnik piękna. Niedawno nawet stworzyłem stronę internetową poświęconą głównie obrazom morza – pod nazwą painting of the sea.

Obraz morza
Obraz morza