obraz morza

W łodzi, olej na płótnie, 100×120 cm

obraz morze 2
W łodzi, olej na płótnie, 100 x 120 cm, 2020

Obraz morze, czyli temat rzeka

W trakcie minionego lata miałem okazję przejść brzegiem morza trasę Władysławowo – Rozewie. Był ciepły, słoneczny dzień, ale nie był to skwar – morska bryza sprawiała, że przyjemnie się maszerowało. Brzeg morski początkowo płaski – już po niedalekim dystansie – w okolicy Cetniewa zaczyna rosnąć, tak by po kolejnych kilkuset krokach stać się wysoką skarpą porośniętą lasem.  Nie zrobiłem zdjęcia z tego spaceru, ale wrzucam fotkę z Wikipedii (By Vindicator – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=509580) – zachód słońca i przylądek Rozewie.

obraz morza - Przylądek Rozewie
obraz morza – Przylądek Rozewie

Celem wycieczki były latarnie morskie w Rozewiu. Są tam dwie latarnie, jedna ciągle aktywna – reflektor penetruje morze na długość 26 Mm, druga już wyłączona. Latarnie morskie z uwagi na ich kształt, cel i położenie to budynki wyjątkowe. W planie na przyszłość mam relację filmowo-malarską ze wszystkich polskich latarni morskich.

latarnie morskie

 

Mimo że badania i wyliczenia wskazują, że najdalej wysuniętym na północ miejscem w Polsce jest Jastrzębia Góra, to zaraz po niej plasuje się przylądek Rozewie i to własnie w tym miejscu człowiek czuje się tak jakby stał na końcu świata. To miejsce inspiruje, napawa szczęściem. Wizualnie ciekawie gra obniżająca się ku wodzie linia wierzchołków drzew. Ten widok zainspirował mnie do namalowania obrazu, który nazwałem „W łodzi”. Mimo że na płótnie przylądek i las ciągną się na całej długości płótna to jest to obraz morza. Na obrazie spoglądamy na morze z perspektywy płynącej po morzu motorówki. Burta rwie fale i dlatego widzimy po bokach łodzi fale spienionej wody.

obraz morze 3
W łodzi, olej na płótnie, 100 x 120 cm, 2020

 

Jak oprawić obraz do salonu

Warto zwrócić uwagę na prosty sposób oprawienia obrazu. Osobiście bardzo lubię obrazy, które mają niezagruntowane boki i widać len. Jeśli jednak chcemy zakryć boki obrazu, to łatwym i estetycznym rozwiązaniem jest taśma. Tzw. taśma gurt – czyli sztywna taśma krawiecka. Mimo swojej prostoty, a może własnie dzięki niej, rozwiązanie to dobrze sprawdza się nawet w eleganckich wnętrzach – np. kancelariach. Tu zastosowałem tę taśmę w kolorze czarnym.

obraz morze fale
Obraz, morze – czarna taśma gurt

 

W łodzi, obraz morze
W łodzi, obraz morze