Obraz morza – Zaria Forman

Morze i lód

Zaria Forman maluje morze i lód. Widoki z Grenlandii, budują atmosferę opowiadania o potężnym i zabójczym żywiole. Zimność wody którą czujemy na obrazach wprowadza nas w stan niepokoju. Czujemy, że w starciu z tą siłą, nawet jeśli potrafimy pływać to długo nie wytrzymamy. Kontekst brył lodu podbija siłę żywiołu jakim jest woda. która za pomocą pasteli tworzy niezwykle realistyczne obrazy natury. W tym artykule zagłębimy się w jej twórczość, odkrywając, jak potrafi ona przenieść nas na krańce świata, ukazując zarówno jego piękno, jak i zagrożenia.

Zaria Forman
Zaria Forman - obraz morza

Prezentacja wyników podanych przez przeglądarkę Google w dniu 16.01.2024, godz. 22:09 po wprowadzeniu hasła Zaria Forman. Budulec graficzny wykorzystano w ramach prawa cytatu tj. w oparciu o art. 29. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4.02.1994 r. Dz. U. z 2021r. poz. 1062 ze zm. 


Delikatnie ale z uderzeniem

Forman zdobyła uznanie dzięki precyzji i wirtuozerii w posługiwaniu się pastelami. „Maldivian Memory” to jeden z jej ikonicznych obrazów, gdzie błękit oceanu i niebo stanowią harmonijną całość. To dzieło nie tylko mówi nam o krajobrazie; wprowadza nas w subtelny, niemal oniryczny stan. Artystka nie ogranicza się jedynie do ciepłych krajobrazów. W „Greenland No. 69” przenosi nas w krainę arktycznych gór lodowych. Biel i czerń tworzą kontrast, ukazując surowość tego obszaru. To nie tylko malarski wyczyn, ale także manifest wrażliwości na zmiany klimatyczne.


Sztuka z przesłaniem

Zaria Forman angażuje się w sprawy związane z ochroną środowiska, co odzwierciedla się w jej cyklu „Antarctica.” „Antarctica No. 4” to nie tylko obraz; to apel o uwagę na problem topnienia lodowców i konieczność działania. Artystka czerpie inspirację z podróży, a także z rodzinnych doświadczeń. Matka Forman, Rena Bass Forman, była fotografką, co wpłynęło na artystyczną drogę Zarii. Dzięki temu jej prace niosą ze sobą osobisty wymiar. Twórczość Zarii Forman stanowi nie tylko estetyczny spektakl, ale również katalizator dla rozwijającej się świadomości ekologicznej. Jej prace, takie jak „Antarctica No. 4,” stają się graficznymi manifestami.

Z malarstwem Zarii Forman możemy się zapoznać albo na jej stronie: Zaria Forman albo na jej Instagramie (ponad 200 000 obserwujących).

Malowali podobnie

To całkowicie subiektywne wskazywanie artystów, ale uznałbym malarstwo Łukasza Rudnickiego za podobne w klimacie. Czy to góry lodu Forman czy wojskowe łodzie i industrialne żurawie – to podbija groźny i zimny klimat morza.

Łukasz Rudnicki
Łukasz Rudnicki - Jesteś zimna jak lód