Portret na zamówienie

Portret na zamówienie

Portret na zamówienie krok po kroku

 

1. Ustalenie zakresu artystycznej swobody artysty

Portret na zamówienie w pracowni Obraznamiarę maluję ja – Tomek Pilikowski. Pierwszym krokiem w procesie twórczym jest ustalenie z zamawiającym granic artystycznej swobody. Najwygodniej komunikować się mailowo: tomaszpilikowski@gmail.com

W niektórych przypadkach klient zdaje się całkowicie na mnie, a w innych określa format, kolorystykę a nawet sposób malowania portretu. Portret malowany w charakterze danego artysty czy stylizowany na wybrany nurt w malarstwie traktuję jako ciekawe wyzwanie warsztatowe i artystyczne. Poniżej przykłady rozmaitych podejść do portretu

portret
Portret – rozmaite ujęcia tematu

Oczywiście namawiam do wariantu zostawienia mi pełnej swobody twórczej, mój styl malowania portretów to duży format, najchętniej 130×130 cm i duża twarz wypełniająca niemal cały kadr. Przykład poniżej:

portret na zamówienie

Konkludując – jeśli swoboda artystyczna to należy przesłać jedynie zdjęcie modela/modelki, jeśli stylizacja, czy portret nawiązujący do danego stylu proszę o przesłanie możliwie jak najwięcej inspiracji – zdjęć, filmów, obrazów, wszelkich materiałów referencyjnych. Maluję na podstawie zdjęcia, pozowanie i studium z natury nie jest konieczne. Ważne jest aby zdjęcie było w jak najlepszej rozdzielczości. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku kiedy portret ma przedstawiać dwie osoby to najlepiej jest jeśli mamy je na jednym zdjęciu i to malujemy. Kiedy jedna osoba jest sfotografowana w ostrym sztucznym świetle w domu, a druga na dworze w miękkim świetle dnia to połączenie takich postaci może dać nienaturalny efekt.

2. Portret na zamówienie cena

Cena portretu jest odwrotnie proporcjonalna do poziomu wolności twórczej. Najniższa cena jest w przypadku najwyższego poziomu swobody twórczej i braku ingerencji ze strony zamawiającego. Sam wybieram kadr, format i kolory obrazu. Najchętniej maluję twarz tak jak na zdjęciu powyżej (kolory nie muszą być takie mroczne) ale format, kadr i sposób malowania twarzy najchętniej podobny do zdjęcia powyżej. Mimo że jest to duży format (130×130 cm) to koszt takiego portretu wynosi 1200 zł. Natomiast wraz ze wzrostem ograniczeń (mniejszy format, stylizacja na dany styl malarski itp) powodują wzrost cen. Takie zamówienia to koszt około 1500 zł – 4000 zł. Tu już jest dużo zmiennych które kształtują cenę. Oczywiście czynnikiem zwiększającym ilość pracy a zatem koszt obrazu jest malowanie kilku osób, oraz elementów takich jak dłonie, konkretne ubrania, zamek w tle itp.

3. Dodatkowe opcje – portret stylizowany na rycerza/wojownika przyszłości itp

Obraznamiare to otwarte głowy i ciekawe pomysły. Obraz nie musi być przemalowywaniem zdjęcia zrobionego u cioci na imieninach. Można sportretować daną osobę stylizowaną na szturmowca imperium albo średniowiecznego rycerza.

Portret ze zdjęcia
Portret ze zdjęcia

3. Zaliczka, proces twórczy i odbiór dzieła

W momencie, kiedy ustalone są wszelkie artystyczne aspekty portretu zamawiający przelewa zaliczkę w wysokości 40% ceny i zaczynam pracę twórczą. Przed zakończeniem prac malarskich przesyłam zdjęcie obrazu, na tym etapie możliwe jest dokonywanie poprawek i zmian. Nie ustalam sztywno limitu poprawek, priorytetem jest to aby zamawiający był zadowolony z obrazu dlatego jestem otwarty na uwagi i korekty. W momencie akceptacji dzieła następuje wpłata reszty kwoty i odbiór pracy. Obrazy można odebrać u mnie w pracowni, moge tez przesłać pracę w dowolne miejsce w Polsce. Prace do wysyłki zabezpieczam płytą HDF, tak żeby nie było ryzyka zniszczenia obrazu.

Poniżej film na którym maluję portret rapera, producenta muzycznego Winiego. Jest to przykład portretu malowanego dla przyjemności, nie ma tu żadnych uwag, korekt ani klienta.

 

Natomiast poniżej film na którym poruszam kwestie istotne dla dobrego obrazu, portretu na zamówienie.

Na koniec przykłady innych portretów mojego autorstwa:

Portret na zamówienie
Portret na zamówienie
obraz na zamówienie
obraz na zamówienie