Portret na zamówienie

Firma Portretowa Pilikowski

#FirmaPortretowaPilikowski

Firma Portretowa Pilikowski to bezpośrednie nawiązanie do Firmy Portretowej S.I.Witkiewicz założonej przez Witkacego. Swoją koncepcję tworzenia portretów na zamówienie obudował bardzo praktycznymi regulacjami:

z regulaminu Firmy Portretowej S.I.Witkiewicz

(…)
§2. Zasadniczą nowością firmy w stosunku do przyjętych zwyczajów jest możność odrzucenia portretu przez klienta, jeśli portret czy pod względem wykonania, czy podobieństwa nie odpowiada klientowi.  Klient płaci wtedy 1/3 ceny, przy czym portret przechodzi na własność firmy.

§ 3. Wykluczona absolutnie jest wszelka krytyka ze strony klienta. Portret może się klientowi nie podobać, ale firma nie może dopuścić do najskromniejszych nawet uwag, bez swego specjalnego upoważnienia. Gdyby firma pozwoliła sobie na ten luksus: wysłuchiwania zdań klientów, musiałaby już dawno zwariować. Na ten paragraf kładziemy specjalny nacisk, bo najtrudniej jest wstrzymać klienta od zupełnie zbytecznych wypowiedzeń się. Portret jest przyjęty lub odrzucony – tak lub nie, bez żadnego umotywowania. Do krytyki należy również konstatowanie podobieństwa względnie niepodobieństwa; uwagi co do tła, zakrywanie ręką części narysowanej twarzy w celu dania do zrozumienia, że ta część właśnie się nie podoba, powiedzenia takie, jak: “Jestem za ładna”, “Czy ja jestem taka smutna?”, “To nie jestem ja”, w ogóle wszystko, a to tak pod względem dodatnim, jak ujemnym. Po namyśle, ewentualnie poradzeniu się osób trzecich, klient mówi tak (lub nie) i koniec – po czym podchodzi (lub nie) do tak zwanego “okienka kasowego”, to znaczy po prostu wręcza firmie umówioną sumę. Nerwy firmy ze względu na niesłychaną trudność zawodu tejże muszą być szanowane. (…)

Witkacy
Witkacy

Portret na zamówienie

Rodzaje portretów Firmy Portretowej Pilikowski:

  • Portret wykonany w technice farby akryl, węgiel, ołówek, na papierze, 100×70 cm – 400 zł (w tym możliwa jedna korekta)
  • Portret wykonany w technice farby akrylowe (czerń-biel i szarości), węgiel, ołówek na płótnie (70×60 cm) – 699 zł (w tym możliwa jedna korekta)
  • Portret wykonany w technice farby olejne na płótnie (czerń-biel i szarości) – 999 zł (w tym możliwa jedna korekta)

    Zamówienie portrtetu: tomaszpilikowski@gmail.com

Motto Firmy Portretowej Witkacego brzmiało:
Klient musi być zadowolony.
Nieporozumienia wykluczone.

Podpisuję się pod tym – bierzemy portret i jest super, albo nie bierzemy i też jest super. Żadnych negatywnych wibracji.

Proces twórczy, rysowanie portretu:

 

Przykłady moich prac:

obraz na zamówienie
Portret na zamówienie

 

 

Portret kota
Portret kota

 

Portret psa
Portret psa