Iwan Aiwazowski Łódź rybacka w porcie

Iwan Ajwazowski – pejzaż morski

Pejzaż morski

Iwan Ajwazowski urodził się w 1817 roku w mieście Teodozja na Krymie. To było jego miejsce na ziemi. Swojego żywota dokonał w tymże mieście w roku 1900, jego grób stoi do dziś dnia i można wybrać się na spacer do miejsca gdzie zakopany jest szkielet malarza.

Iwan Ajwazowski morze
Iwan Ajwazowski rok 1841

 

Iwan Ajwazowski
Iwan Ajwazowski – obecnie

Był rosyjskim malarzem pochodzenia ormiańskiego. Jego rozwój artystyczny był wręcz modelowy. Malarz odebrał solidne wykształcenie artystyczne – skończył Akademię Sztuk Pięknych w Petersburgu a potem wybrał się na zwiedzanie Europy. Początkowo odwiedził Francję, Włochy, Holandię, Anglię i Portugalię, będąc w tym czasie członkiem Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie, Paryżu i Amsterdamie. Był artystą pracowitym i płodnym – szacuje się, że namalował około 6 000 obrazów, głównie o tematyce morskiej. Z podróży po Europie wrócił do Teodozji. Miasteczko położone jest nad morzem i dlatego artysta miał tam bardzo dobre warunki do pracy – kilka kroków do głównego tematu malarskiego.

Teodozja
Teodozja

 

Malował biitwy morskie – np. Bitwa pod Czeszem”, „Bitwa Nawarryńska” – oba namalowane w roku 1848 r. Ajwazowski używał subtelnych gradacji światła i cienia, aby dokładnie odwzorować różne stany morza, ruch fal i światła. Lubię to jak malował światło przeświecające przez wodę w falach.

Iwan Ajwazowski- malarstwo

Dziewiąta fala - Iwan Ajwazowski
Dziewiąta fala – Iwan Ajwazowski

Dziewiąta fala to obraz Ajwazowskiego, który uznaje się za jego najbardziej znane i popularne dzieło. Pierwotnie został nabyty do Carskiego Ermitażu. Był jednym z pierwszych obrazów w kolekcji Muzeum Rosyjskiego Cara Aleksandra III. Na płótnie widzimy nadciągającą dziewiątą falę – według popularnej legendy najstraszniejsza, potężną i niszczycielską. Jednak ciemność nocy, rozpaczy  zostaje przerwana światłem nadziei. Niewielka grupa ludzi walczy o życie uchwycona wraku masztu statku. O świcie nawet te kilka desek wydaje się lepszym schronieniem niż w ciemnościach nocy. Desperację prób przetrwania malarz pokazuje poprzez zestawienie tonących z dzikością żywiołu morza. Oczywiście dziewiąta fala była również interpretowana alegorycznie. Obraz nabierał symbolicznego znaczenia przez wiele pokoleń, zaszczepiając wiarę w zwycięstwo człowieka, ludzkości i życia. Obraz został namalowany w 1850 roku, olej na płótnie, wymiary 221 x 332 cm.

 

Pejzaż morski z księżycem w pełni
Pejzaż morski z księżycem w pełni – Iwan Ajwazowski
Iwan Ajwazowski Łódź rybacka w porcie
Iwan Ajwazowski Łódź rybacka w porcie

Zachęcam do obejrzenia większej ilości prac artysty w dobrych rozdzielczościach na Google Arts & Culture