Portret na zamówienie

O czym pamiętać zamawiając portret?

Portret na zamówienie Warszawa – czyli od czego zacząć?

Własny portret w salonie namalowany jako portret na zamówienie to ciekawy pomysł. Kto z nas nie chciałby zachować pamięci o sobie, swoim wyglądzie. W czasach kiedy robimy tysiące zdjęć warto pomyśleć nad bardziej oryginalnym rozwiązaniem. Portret to pamiątka na lata. Dobrze zagruntowane płótno i wysokiej jakości farby olejne to gwarancja trwałości pracy malarskiej na setki a nawet tysiące lat. Wspomnienie o człowieku oddane na płótnie to także niesamowita pamiątka dla kolejnych pokoleń. Z tego powodu na początku trzeba zadać sobie kilka kluczowych pytań. Po pierwsze – jaki styl malarski lubimy najbardziej. Kolejna sprawa to kolory – jakie preferujemy a jakie będą pasować do wystroju wnętrza.

Malowanie portretu – przygotowania

Podstawowa kwestia to odpowiedni dobór zdjęcia na podstawie którego powstanie portret. Dlatego pamiętajmy o kluczowych kwestiach przy doborze odpowiedniego zdjęcia. Zacznijmy od światła – malarz tak na pardę maluje światłem. To światło buduje bryły i przestrzenie. Z oświetlenia wynika też kolor. Większość „profesjonalnych zdjęć”, które robi fotograf to zdjęcia z miękkim światłem. Oświetlenie takie jest rozproszone i nie pozostawia cieni. W związku z tym należy pamiętać o tym, że to co dobre na fotografii niekoniecznie zda egzamin w przypadku obrazu. W odróżnieniu od fotografii na obrazie dobrze sprawdza się ostre światło, które buduje wyraźny rysunek twarzy. Takie wyraziste portrety możemy zaobserwować we współczesnych galeriach sztuki czy malarstwie impresjonistów. Można pomyśleć o kolorowym świetle, tak aby całość była utrzymana w danej kolorystyce. Warto pamiętać, że ciekawy portret to nie statyczna poza ze stonowanym oświetleniem, ale ekspresja, kontrast.

portret olejny
Portret olejny

Portret z uśmiechem czy na poważnie?

„Uśmiech proszę” – czy to nie brzmi znajomo? Mimo wszystko pamiętajmy – fotografia i malarstwo to jednak różne dziedziny. Spójrzmy na dzieła znanych artystów. Twarze kobiet na płótnach Amedeo Modiglianiego nie uśmiechają się – patrzą na widza tajemniczo i uwodzicielsko.

Portret
Portret pędzla Amedeo Modigliani’ego

Podobnie poważny wyraz twarzy mają twarze na portretach malowanych przez innych artystów. Portret malowany farbami olejnymi to pewna tajemnica, to powaga i magia – uśmiech zaburza tę atmosferę. Z tego powodu, decydując się na zamówienie portretu wybierzmy zdjęcie bez uśmiechu.