Portret kota

Obraz kota i portret kota

W ramach działalności artystycznej w pracowni obraznamiare.pl realizuję zarówno zlecenia na portret kota (stylizowany na pozowany portret) jak i obrazy kota (prace przedstawiające zwierzę w trakcie codziennych czynności). Obrazy maluję głównie ze zdjęć. Na krótkim filmie, w towarzystwie jednego z namalowanych przeze mnie zwierzaków opowiadam o portretach kota.

Można wytypować trzy rodzaje takich prac:

Portret kota

Portret to dzieło które ma przedstawić  bohatera. Mimo, że występuje wiele różnych rodzajów portretów i oprócz portretów malowanych centralnie występują też ujęcia profilu, półprofilu czy ćwierćprofilu. Przy portrecie kota dobrym rozwiązaniem jest ujęcie en face, czyli frontalne. Taki portret pozwala uchwycić i podkreślić to co jest u kotów kluczowe – mianowicie oczy. Mówi się, że oczy to klucz do duszy. Niezwykły kształt zarówno samego oka jak i źrenic, powodują, że w odniesieniu do kotów to powiedzenie jest niezwykle trafne. Frontalne ujęcie pozwala maksymalnie wyzyskać całą siłę i magię, które kryją się w kocich oczach. Portrety mogą być malowane zwyczajnie na neutralnym tle, lub stylizowane na dany styl malarski, na pracę danego artysty. Stylizacja może dotyczyć zarówno tła jak samego sposobu malowania kota.

 

Obraz kota

Obraz kota różni się od portretu kilkoma aspektami. Portret to głównie kot, plus tło. Tymczasem obraz kota to uchwycenie zwierzęcia w danym kontekście, np. kot śpiący przy lampce, gdzie światła tworzą ciekawe refleksy na futrze, albo kot wąchający owoce tworzące ciekawą kompozycję. Pod pojęciem obraz kota rozumiem pracę, w której nie chodzi o sam portret postaci kota, ale o pracę w której malowany zwierzak występuje w danym kontekście, wchodzi w interakcje z otoczeniem.

 

Kot bajkowy

To typ prac malarskich, gdzie bohaterem jest kot który nie istnieje, może to być np. kot Behemot z Mistrza i Małgorzaty, albo kot z bajki, bądź kreskówki.

 

Przykładowe zlecenie – secesyjny portret kota w stylu Alfonsa Muchy

Mój obraz stylizowany na styl malowania Aflonsa Muchy to przykład pomysłu na portret kota. Alfons Mucha to przedstawiciel secesji. Jego prace cechują typowe secesyjne elementy – ornament, linia konturowa.

Portret kota
Portret kota
Sygnatura na obrazie
Sygnatura na obrazie

 

Obraz kota
Obraz kota

 

Oprócz kotów moim ulubionym tematem malarskim są obrazy morza.