jak zamówić obraz

Krok po kroku – jak zamówić obraz

Poniższe zapisy to jedynie ogólne założenia, każde zlecenie traktuję indywidualnie. Najlepiej zacząć od maila i opisania pomysłu na obraz.

Zamówienia obrazów można podzielić na dwa typy:

TYP A  Zamawiający współtworzy dzieło. Klient wskazuje inspiracje, dokonuje korekt, ma pewną wizję końcowego efektu. Poniżej rozpisana jest sekwencja postepowania dla typu A:

 1. Pomysł. Zamawiający zastanawia się co chce na obrazie i czy widział gdzieś ujęcie tego tematu, które uważa za ciekawe, zgodne ze swoją estetyką. Zbiera inspiracje, zastanawia się jakie są jego ulubione kierunki w sztuce, malarze, kolory.
 2. Jeśli ma to być obraz ze zdjęcia to ważne jest przygotowanie jednego dobrego zdjęcia bazowego (jak najlepsza rozdzielczość).
 3. Wszystkie zebrane wizualne materiały, inspiracje i wskazówki Zamawiający przesyła mi: ludwiklinnen@gmail.com, można też omówić pomysł na obraz: 663 69 17 69
 4. Ustalenie swobody twórczej artysty – mogę jedynie kropka w kropkę przemalować zdjęcie na płótno, ale z chęcią przetworzę zdjęcie przez moją optykę i dodam coś od siebie. Zmiany mogą wahać się od nieznacznej zmiany formatu aż do zupełnego uwolnienia ekspresji malarza.
 5. Ustalenie ceny – która waha się od 800 zł w przypadku malowania abstrakcyjnych plam kolorów lub emocji na małych formatach do kilku tysięcy w przypadku bardziej skomplikowanych zamówień.
 6. Ustalenie liczby korekt (w zależności od ceny możliwa jest ilość korekt od 1 do ∞). Jestem osobą komunikatywną – dopuszczam dialog i korekty na każdym etapie tworzenia.
 7. Ustalenie terminu zakończenia dzieła (podstawowy czas malowania pracy to od 2 do 5 tygodni, ale w przypadku zleceń na cito i co za tym idzie odpowiedniej gratyfikacji finansowej obraz może powstać w kilka dni).
 8. Ustalenie formatu dzieła i materiałów (maluję na najlepszych jakościowo, ręcznie obijanych lnianych płótnach).
 9. Wpłata 40% zaliczki przed rozpoczęciem prac.
 10. Tu następuje proces malowania a wraz z nim ustalona wcześniej ilość korekt na kolejnych etapach tworzenia (przesyłam na bieżąco zdjęcia powstającego obrazu).
 11. Po ostatecznej akceptacji i wpłacie pozostałej części wynagrodzenia skończony obraz dostarczany jest w dowolne miejsce Warszawy gratis, natomiast, zamówienia dostarczane w inne miejsca Polski niestety wiążą się z dodatkowym kosztem kuriera/transportu. (obrazy są odpowiednio zabezpieczane, z dwóch stron płytą HDF)

TYP B Maluję w pełnej wolności twórczej. W tej grupie nie mieszczą się kopie obrazów 1:1. Dostaję temat, np. abstrakcyjne pojęcie, zdjęcie osoby, zwierzaka, pejzażu czy pluszaka i w nieskrępowany sposób odpowiadam malarsko. Oczywiście dla mnie jako artysty jest to rozwiązanie dużo bardziej pociągające dlatego cena jest niższa: 1300zł a format duży: 130×130 cm lub zbliżony. Tego typu formę współpracy opisuję też w wątku Firma Portretowa Pilikowski . Poniżej sekwencja postepowania dla typu B:

 1. Zamawiający dostarcza np. drogą mailową (tomaszpilikowski@gmail.com) temat obrazu. Temat może być dowolny, od klasycznych rozwiązań, takich jak portret ze zdjęcia osoby/zwierzaka/przedmiotu, poprzez inne bardziej oryginalne pomysły: utwór muzyczny, na podstawie której ma powstać obraz, film, miejsce na mapie itp.
 2. Wpłata zaliczki w wysokości 1000zł przed rozpoczęciem prac.
 3. Format, wielkość, kolorystyka obrazu – to wszystko jest po mojej stronie. Nie ograniczam się do przemalowywania danego zdjęcia na płótno, ale buduję artystyczną wypowiedź, spójną z moją twórczością, postrzeganiem świata i charakterem (maluję rzetelnie warsztatowo, nie ma ryzyka bezsensownie pochlapanego farbami płótna)
 4. Etap odbioru dzieła jest bezpośrednio inspirowany treścią Regulaminu Firmy Portretowej S.I. Witkiewicz: ” S.I. Witkiewicz, tak jak u Witkacego zachodzi: „Możność odrzucenia portretu przez klienta, jeśli portret czy pod względem wykonania, czy podobieństwa nie odpowiada klientowi.”  Następuje wtedy przepadek zaliczki na korzyść artysty. Oczywiście jeśli klient jest zadowolony z efektu to następuje zapłata pozostałych 300 zł i klient odbiera swój obraz u mnie w pracowni. (Koszty transportu doliczane są dodatkowo)
Portret na zamówienie
Portret na zamówienie