Kopie obrazów
Jak zamówić u mnie reprodukcję ulubionego obrazu - krok po kroku
- Upewnij się, że autor obrazu jest martwy.
- Sprawdź czy autor obrazu zmarł minimum 70 lat temu, dlatego że po takim czasie ustawa w Polsce a dokładniej Art. 36 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych pozwala bez problemu malować reprodukcje wszelkich dzieł malarskich).
- Skontaktuj się ze mną w celu ustalenia szczegółów zlecenia (cena, termin, itp.) tel 663 69 17 69, adres mailowy: ludwiklinnen@gmail.com
- 50% opłaty płatne przed rozpoczęciem pracy i 50% po zakończeniu procesu malarskiego przed lub w momencie dostarczenia pracy.
- Czas malowania to od 2 do 10 tygodni w zależności od poziomu trudności dzieła.
- Na terenie Warszawy obraz zostanie dostarczony gratis, w inne części Polski dochodzą koszty kuriera/transportu.
Reprodukcje obrazów
Reprodukcje obrazów dawnych mistrzów to idealny pomysł na ściany domu lub biura. Niewątpliwie idealne do reprodukowania są prace impresjonistów. Wzbogacenie salonu lub kuchni o słoneczniki Van Gogha czy widoku góry Saint- Victoire, którą malował Paula Cézanne to świetny pomysł, aby zmienić swoją codzienność. Każde pomieszczenie w naszym domu ma inny charakter i można znaleźć obraz, którego kopia sprawdziłaby się tam idealnie. Dodatkowo obrazy impresjonistów idealnie nadają się do dekoracji spokojniejszych wnętrz. Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas ma swój ulubiony obraz. Dlatego z taką pracą, z którą ma się związek emocjonalny człowiek chciałby mieć w domu. Mogą to być nieraz nawet klasyczne obrazy, które znamy ze szkolnej czytanki i podręcznika. Myśląc o obrazach do do poszczególnych pomieszczeń warto wspomnieć też o specyficznym charakterze jakie ma obraz do kuchni co opisuję w innym miejscu mojej strony.
Czy kopiowanie obrazów jest legalne?
Wiele osób obawia się zamówić kopie obrazu, ponieważ wydaje się, że może to być niezgodne z prawem. Dlatego warto rozwikłać tę kwestie – czy reprodukcje obrazów są legalne? Kiedy można legalnie kopiować obraz? Kolejne pytanie to czy kopiowanie obrazów narusza prawa autorskie? Ustawodawca bardzo konkretnie uregulował te sprawy. Sprawę rozstrzyga artykuł 36 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z którym „autorskie prawa majątkowe gasną z upływem lat siedemdziesięciu od śmierci twórcy”. Podsumowując należy zauważyć, że mowa tu o prawach majątkowych a nie autorskich prawach osobistych.
Kopiowanie obrazów a prawa autorskie
Badając zagadnienie: reprodukcje obrazów a prawa autorskie należy zwrócić uwagę na to, że występują dwa rodzaje praw autorskich. Rozwijając tę myśl – są to prawa majątkowe i osobiste. Co więcej – tak jak majątkowe prawa autorskie wygasają po 70 latach tak osobiste prawa autorskie są niezbywalne i nieograniczone w czasie. W art. 16 ustawy o prawie autorskim stanowi, że „Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem”. Dlatego, mimo, że po upływie 70 lat od śmierci artysty możemy swobodnie sprzedawać kopie jego obrazów i zarabiać na tym, bez konieczności uwzględnienia twórcy lub jego potomków to musimy zawsze oznaczać autora dzieła. Reasumując – nie można sobie przypisać autorstwa słoneczników Van Gogha nawet 100 lat po śmierci artysty, ale można sprzedać reprodukcję tego obrazu zaznaczając, że autorem oryginału był Vincent van Gogh.
Obrazy do biura, kancelarii lub restauracji
Godnym odnotowania jest fakt, że wiele hoteli, restauracji oraz gabinetów lekarskich decyduje się na zamówienie całych cykli reprodukcji obrazów impresjonistów. Tymczasem kopie malarstwa przedstawicieli kierunków takich jak ekspresjonizm, fowizm, futuryzm lepiej sprawdzą się w przestrzeni biznesowej.
Lobby nowoczesnego wieżowca lub pokój konferencyjny to idealne miejsce na prace nieco bardziej modyfikujące rzeczywistość. Jeszcze inna specyfika to kancelarie prawne. Tam najlepiej pasuje klasyka – reprodukcje spokojnych, nastrojowych obrazów budujące powagę miejsca. Tego typu obrazy dobrze pasują do wykończenia wnętrz i umeblowania eleganckiej kancelarii. W odróżnieniu od stonowanej powagi klasycznego malarstwa w gabinetach prezesów dużych międzynarodowych holdingów.