Trzy rady jak wybrać obraz olejny do salonu

Magia płótna i farby, czyli obraz olejny

W dobie taniego druku i świetnej poligrafii pozycja malarstwa wciąż jest niezachwiana. Jak to się dzieje że mimo nieograniczonych możliwości cyfrowego projektowania plakatów kondycja w jakiej jest klasyczny obraz olejny jest tak dobra? Malarstwo to nie tylko obrazek. Z jednej strony mamy całą rozbudowaną historię awangardy, która owocowała koncepcjami sztuki, które wykraczają daleko poza ramy obrazu. Z drugiej strony działa potęga samego medium – płótno, farby, olej, faktura, zapach – to cegiełki z których zbudowana jest tożsamość malarstwa.

obraz olejny
obraz olejny

Trzy rady jak wybierać obraz do salonu

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dzieła sztuki? Punkt zerowy to oczywiście treść, sens, emocje i wszystko co dotyczy treści dzieła. Tym razem jednak techicznym aspektom

  1. Faktura – zastanówmy się jaką fakturę ma obraz który chcemy powiesić w danym pomieszczeniu. Czy to będzie spójne z duchem wnętrza? Jeśli mamy nowoczesne, powiedzmy „designerskie” wnętrze to może tam bardziej pasować obraz o gładkiej fakturze. sposób malowania zbliżony do grafiki. I odwrotnie, w klimatycznym klasycznym wnętrzu, które ma pewną swoją patynę może lepiej sprawdzić się obraz na którym widać  pociągnięcia pędzla, gdzie malarz malował impastem. Oczywiście w świecie sztuki nic nie jest jednoznaczne i można wskazać kombinację – nowoczesne meble i wnętrze połączone z impastowo malowanym obrazem. Takie wnętrze to na przykład kancelarie prawne w których projektant wnętrz chce połączyć nowoczesność i obraz na płótnie.

    obraz olejny
    Impast – wypukła faktura obrazu
  2. Druga sprawa to format – ogólna zasada jest oczywista – raczej duże płótna w dużych wnętrzach. Natomiast problem pojawia się wtedy kiedy mamy już na oku ciekawy obraz który koniecznie chcemy mieć w danej przestrzeni a jest on zbyt mały. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Tu jednak warto pamiętać o rozwiązaniach pośrednich. Na przykład można na ścianie powiesić kilka podobnych prac artysty. Można zapytać czy nie ma prac z tego cyklu które mogłyby utworzyć dyptyk albo tryptyk.
  3. Boki płótna – to interesujący temat. Jeśli założymy że chcemy powiesić obraz bez ram, co jest obecnie modne a do tego tańsze i wygodne. W takim przypadku trzeba zwrócić uwagę na boki płótna. Czy są to szlachetne lniane bogi czy białe zagruntowane maszynowo płótno. Uważam, że lniane boki nadają obrazom odpowiedni ton.
obraz na płótnie
Lniany, niezagruntowany bok obrazu

Ja posługuję się farbą olejną, na mojej stronie też piszę kilka słów o stosowanych przeze mnie technikach malarskich.