Obraz na zamówienie, obraz do salonu

Latarnia morska Rubjerg Knude

Rubjerg Knude
Rubjerg Knude (studium morza XIII, olej na płótnie, 60×80 cm)

Obraz olejny latarni morskiej Rubjerg Knude

Malując morze szukam rozmaitych elementów które mają ten sam smak – np. falochrony, mola czy kosze plażowe. Latarnia morska Rubjerg Knude to jeden z takich niezwykle morskich elementów. Z uwagi na swoją architekturę, funkcję i lokalizację budynek skłania do refleksji i inspiruje. Zarówno kształt latarni jak i okolica – rozległe piaszczyste wydmy sprawiają, że miejsce to ma orientalny i baśniowy charakter. Dlatego poświęciłem temu tematowi dwa z cyklu tysiąca płócien opowiadających o morzu, który obecnie maluję. Tak wygląda zdjęcie tego miejsca w wyszukiwarce Google.

Jak widzi naszą latarnię Google

Obraz latarni morskiej – dzień i noc

Rubjerg Knude to miejsce na tyle interesujące, że zdecydowałem się je namalować za dnia i w nocy. Jako medium przyjąłem moje ulubione farby olejne i obraz na płótnie. Dzień to inne kolory, inny charakter morza ponieważ słońce zmienia wszystko – nastrój z mrocznego robi się leniwy i spokojny. Obraz jest pozytywny sielski, na niebie leniwie kłębią się obłoki przypominające watę cukrową. Natomiast nokturn przywodzi wspomnienia wieża magów z książek fantasy. Mógłby tu mieszkać Vilgefortz z Sagi o Wiedźminie. Niebo rozświetla ognista łuna ponieważ słońce dopiero co zaszło i widzimy jeszcze jego ostatnie ślady. Mimo, że blask słońca jeszcze całkiem nie ucichł to działa już księżyc oświetlając swoim srebrnym światłem fale i plażę. Zestawienie obu obrazów przywodzi mi na myśl odwieczną walkę dnia z nocą, budzi skojarzenia z partią szachów.

Rubjerg Knude

Rubjerg Knude

Obiekt ma 72 stopy wysokości a światło które daje latarnia widziane jest w odległości 8 mil. Jest to miejsce o tyle ciekawe, że jest to tzw. „wędrujący klif” i na skutek działania morza wciąż się przesuwa. Kiedy budowano tę latarnię w roku 1900 to była otoczona ogrodami i trawiastą ziemią. Dopiero z czasem zaczęła się jej wędrówka ku morzu.  Na skutek systematycznego ataku wydm, latarnię zamknięto a w 2004 roku piasek zasypał jej dolną część. Budynek jest zagrożony poprzez erozję klifu. Poniżej zdjęcie które pokazuje stan w roku 2004 i prace związane z ratowaniem latarni.

Latarnia morska Rubjerg Knude w 2004 roku
Latarnia morska – prace konserwatorskie

Obraz na płótnie

Na uwagę zasługuje materiał na jakim obraz został namalowany. Len to najlepszej jakości płótno i jest stałym elementem mojej techniki malarskiej.

Obraz na płótnie rewers
Exit mobile version