Jak rysować? Zagadnienie pierwsze – światło
Rysunek i malarstwo to dziedziny, które mogą się wydawać niejasne i pełne sprzeczności. Jak rysować? Nie ma tu jasnych reguł, przepisów na dobry rysunek czy dobry obraz. Co więcej nieraz można kierować się zupełnie sprzecznymi zasadami. Jedni malują spontanicznie i podkreślają że siadają do płótna bez żadnego planu tylko z otwartą głową, podczas kiedy inni planują, analizują i tworzą przemyślane wizualne struktury. Kilka słów więcej o tym jak ja maluję i postrzegam proces twórczy w zakładce moje malarstwo. Są jednak gdzieniegdzie w świecie rysunku i malarstwa prawa które są uznawane dosyć powszechnie. Jedną z takich zasad jest to, że:
Malarz nie maluje ani farbami, ani ołówkiem czy węglem – malarz maluje światłem
Malować światłem – co to znaczy?
Malowanie światłem to kilka rozmaitych znaczeń. Zacznijmy od przestrzeni – światło ją buduje, dlatego dobrze by było jeśli artysta malując czy rysując daną przestrzeń wnikliwie obserwował światło. Źródła światła, jego intensywność, kierunki, to sprawia że dany kadr lub rysunek są ciekawe albo nie. Od Vermera i jego obrazów, gdzie światło płynie z okna po filmy z gatunku noir. Zauważmy że Vermer to XVII wiek! Warto przyjrzeć się obrazom olejnym Vermeera, żeby zobaczyć jak posługiwał się światłem.
Malowanie światłem to nie tylko przestrzeń i wnętrze ale głównie oświetlany obiekt. Patrząc na ludzi można analizować bryły jakie tworzy ich ciało – walce, sześciany. Trójwymiarowy efekt buduje właśnie światłocień i operowanie światłem. Jak tego typu wiedzę wykorzystać w rysunku? Jest etap niezwykle istotny dla powstawania dzieła, na przykład portretu. To poszukiwanie kadru. Ustawiając się odpowiednio w odniesieniu do źródła światła możemy uzyskać rozmaite efekty. Ja doradzam takie ustawienie się względem źródła światła, aby mieć 70-80% sylwetki modela w cieniu. Pozwala to wykorzystać potencjał czarnych kresek i węgla.
Poniżej film na którym mówię kilka słów o tym jak można ustawić się względem światła aby maksymalnie wykorzystać potencjał węgla.