Obraz do salonu sci-fi

Obraz do salonu w stylu filmu Solaris

Film „Solaris” z 1972 roku w reżyserii Andrieja Tarkowskiego to kultowe dzieło science fiction, które zyskało uznanie na całym świecie. Osadzony w tajemniczym i niepokojącym świecie kosmicznej stacji badawczej, opowiada o ludzkich lękach, tęsknotach oraz dążeniach do zrozumienia nieznanego. W niniejszym artykule przedstawimy przykłady obrazów, które doskonale wpisałyby się w klimat wnętrz tego filmu, tworząc unikatową i intrygującą atmosferę. Obraz do salonu w stylu filmu Solaris to także ciekawe eksperymenty dla moich prac, które lubią tego typu otoczenie.

Sztuka, która oddaje ducha filmu „Solaris”

0. Obraz do salonu w stylu filmu Solaris – Pilikowski i malarstwo związane z linią horyzontu

W moich pracach poruszam wątek linii horyzontu. Linia horyzontu, kulistość ziemi jako planety to tematy kosmiczne, które idealnie wiążą się z atmosferą Solaris.

Poniżej mój obraz Studium linii horyzontu II, olej na płótnie, 2021 wkomponowany w futurystyczne wnętrze

Obraz do salonu w stylu Solaris
Obraz do salonu w stylu Solaris

I druga praca również umieszona w realiach filmu Solaris:  Absolute precision #4, olej na płótnie, 130×130 cm, 2021 wkomponowany w futurystyczne wnętrze:

Obraz do salonu sci-fi
Obraz do salonu sci-fi

1. „Czarny kwadrat” Kazimierza Malewicza

Kazimierz Malewicz, twórca suprematyzmu, stworzył obraz „Czarny kwadrat”, który stał się ikoną awangardy XX wieku. Jego minimalistyczna kompozycja, przedstawiająca czarny kwadrat na białym tle, doskonale oddaje atmosferę tajemnicy i nieznanego, która przewija się przez cały film Tarkowskiego.

Obraz do salonu w stylu Solaris
Obraz do salonu w stylu Solaris

2. „Miasto” Wassily’ego Kandinsky’ego

Miasto, (1960) to abstrakcyjne dzieło Wassily’ego Kandinsky’ego, w którym artysta poszukuje harmonii pomiędzy formą a kolorem. Obraz przedstawia kosmiczne miasto zbudowane z geometrycznych kształtów, które idealnie wpisuje się w klimat filmu „Solaris”, gdzie naukowcy próbują zrozumieć tajemnice wszechświata.

Wassily Kandinsky Obraz do salonu w stylu Solaris
Wassily Kandinsky Obraz do salonu w stylu Solaris

3. „Kompozycja VIII” Piet Mondriana

Piet Mondrian był pionierem abstrakcji w sztuce, a jego „Kompozycja VIII” to doskonały przykład jego minimalistycznej wizji. Obraz składa się z prostych linii i kształtów, które tworzą harmonijną kompozycję. Tego rodzaju dzieło doskonale wpasowałoby się w atmosferę filmu „Solaris”, gdzie nauka i technologia spotykają się z ludzkimi emocjami.

Piet Mondrian Kompozycja VIII do salonu sci-fi
Piet Mondrian Kompozycja VIII do salonu sci-fi

4. „Trzy kule II” M.C. Eschera

M.C. Escher słynie ze swoich niezwykłych dzieł przedstawiających niemożliwe konstrukcje oraz paradoksy optyczne. Jego „Trzy kule II” to obraz, który idealnie pasuje jako obraz do salonu w stylu filmu Solaris. Przedstawia on trzy sfery odbijające otaczającą rzeczywistość w zaskakujący sposób, co prowokuje pytania o nasze postrzeganie świata oraz granice między rzeczywistością a iluzją.

5. „Nieskończoność” Yayoi Kusamy

Yayoi Kusama to współczesna artystka japońska, która słynie ze swoich prac opartych na motywie kropek i niekończących się powtórzeń. Jej praca „Nieskończoność” to zaskakująca kompozycja, która wprowadza widza w świat nieskończonych możliwości, tak jak tajemnicza planeta Solaris w filmie Tarkowskiego.

 

6. „Gwiezdny pył” Jacksona Pollocka jako obraz do salonu w stylu filmu Solaris

Jackson Pollock, twórca action painting, stworzył „Gwiezdny pył” – obraz, który doskonale oddaje chaotyczny i jednocześnie harmonijny charakter wszechświata. Jego dynamiczna kompozycja z niekontrolowanymi plamami farby, tworzącymi niepowtarzalne wzory, sprawia, że dzieło to idealnie wpisuje się w klimat filmu „Solaris”.

 

W pracowni Obraznamiare może powstać Twój obraz związany z filmem „Solaris”

W mojej pracowni Obraznamiare maluję obrazy nawiązujące do estetyki danego filmu. Scenografia filmu Solaris jest ciekawą drogą do namalowania interesującego obrazu. Można także pomyslec o portrecie stylizowanym np. na kosmonautę czy płetwonurka z tamtych czasów  (https://obraznamiare.pl/portret-na-zamowienie/). Możesz wybrać temat, kolorystykę oraz styl malarski, które najlepiej oddadzą atmosferę filmu „Solaris” i wpasują się w charakter Twojego wnętrza.

Wprowadzenie do swojego wnętrza obrazu inspirowanego filmem „Solaris” to doskonały sposób na stworzenie niepowtarzalnej atmosfery, która zainspiruje do refleksji nad człowiekiem, nauką oraz niewiadomymi zakątkami wszechświata. Eksploracja różnych dzieł, które oddają ducha tego niezwykłego filmu, to droga do tego, aby znaleźć te, które najlepiej odpowiadają Twojemu gustowi i potrzebom.

Na koniec, w wolnej chwili można rzucić okiem na film Solaris, zapoznac się z jego klimatem, narracją i estetyką: