Zacznijmy od wskazówki dla tych, którzy nie chcą czytać tego wszystkiego a mają pomysł na obraz: zadzwoń – 663 69 17 69 lub napisz tomaszpilikowski@gmail.com. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że każde zlecenie jest inne i nie mam stałego cennika który zależałby na przykład od formatu. Za każdym razem omawiamy powstanie nowego samoistnego dzieła sztuki.
Jako artysta jestem bardzo elastyczny i skłonny do twórczej relacji z odbiorcą. Na początek małe zestawienie. Z biegiem czasu i działania obraznamiare.pl (mojej pracowni malarskiej gdzie przyjmuję zlecenia od klientów na prace malarskie) wykrystalizowały się cztery podstawowe typy zamówień:
- obraz na podstawie Twojego pomysłu
- obraz ze zdjęcia (pejzaż, portret lub dowolny kadr filmowy)
- reprodukcja obrazu już istniejącego np. mistrzów impresjonizmu/ekspresjonizmu/Młodej Polski
- wybór przez klienta jednej z gotowych już prac, które udostępniam na stronie obraznamiare.pl (tu polecam szczególnie wątek marynistyczny – mój ulubiony temat malarski – linia horyzontu i obraz morza)
Poniżej dosyć szczegółowy opis sekwencji wydarzeń w pierwszym przypadku (zamawiania obrazu na podstawie pomysłu klienta).
1. Najpierw jest idea, koncepcja
Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie – jak rodzi się obraz? Tak jak plemnik i komórka jajowa są nośnikami pewnej idei nowego człowieka i muszą się połączyć aby stworzyć nowe życie, tak przy narodzinach dzieła sztuki musi dojść do połączenia dwóch czynników, z których narodzi się praca malarska. Najpierw musi pojawić się pomysł. Innymi słowy – zarys jakiejś koncepcji. Jest to odpowiednik męskiej komórki rozrodczej. W związku z tym – jest już kod DNA, pewna informacja, pewien projekt na człowieka czy pracę malarską. Drugim z czynników, który jak komórka jajowa pozwoli pomysłowi być częścią składową nowego dzieła jest okazja. Przykładem takiej okazji może być chęć zrobienia komuś dobrego prezentu, lub dodatkowe środki finansowe, które pozwolą na zamówienie pracy malarskiej.
2. Pierwszy krok przy zamówieniu – kontakt
Jeśli pojawia się pomysł na obraz to przede wszystkim trzeba zebrać wszystkie materiały które mogą się przydać, naprowadzić artystę na to co klient chce uzyskać. Dlatego, jeśli to ma być portret pluszaka z dzieciństwa to warto zrobić mu kilka zdjęć, z przodu z profilu itp, jeśli ma to być praca w charakterze jakiegoś nurtu/kierunku to warto zgrać z internetu kilka prac do których chcemy się odwołać. Konkludując – ważne jest zebranie inspiracji, nawiązań, listy swoich ulubionych kolorów, stylów, artystów itp. to pierwszy krok.
Te materiały, inspiracje, odniesienia itp. wraz opisem koncepcji obrazu należy przesłać do mnie na adres tomaszpilikowski@gmail.com lub zadzwonić i omówić pomysł. Mój telefon to 663 691 769.
3. Faza prenatalna obrazu – szkice, pierwsze pomysły
Mailowo lub telefonicznie omawiamy koncepcje i wyceniam projekt. Cena i czas wykonania zależy od ilości pracy którą należy włożyć w obraz. Dwie rzeczy są najbardziej czaso- i praco- chłonne. Pierwszy to: tworzenie projektu. To etap, który może ciągnąć się tygodniami. Najdroższe są prace gdzie trzeba poświęcić dużo czasu na projekt (np. klient zbiorowy, wybredny, każdy z grupy zamawiających ma swoje zdanie całość jest bardzo nie spójna i waha się od abstrakcji geometrycznej do impresjonizmu – i odwrotnie im bardziej konkretny pomysł, najlepiej bazujący na jakimś zdjęciu/widoku/klatce filmowej tym niższa cena. Natomiast drugi element który podwyższa cenę to portret. Unikam portretów twarzy z uśmiechem dlatego, że uśmiech na obrazach wygląda często nienaturalnie.
Ceny to od 600 zł (np. za mały format 30 x 40 cm i konkretny motyw z konkretnego zdjęcia, np. motyl). Podobnie nie są drogie obrazy morza w rozmaitych kolorach, dlatego, że kocham je malować. Natomiast z uwagi na liczne detale szczegóły droższe będą owoce. Bez wątpienia najdroższe są portrety kilku osób w zwykłym świetle gdzie występują całe sylwetki ciała. W takich przypadkach cena może wynieść tysiąc, dwa lub więcej.
Zasadą jest też że zaczynam działać nad obrazem po wpłaceniu 50% zaliczki (dlatego, że muszę kupić płótno itp).
W kwestiach formalnych należy dodać, że czas wykonania to około 2 – 5 tygodni. Jednak obrazy na cito za dodatkową opłatą mogą powstać nawet w kilka dni.
4. Inkubacja
Na tym etapie możliwe są sytuacje gdy mamy tylko zalążek pomysłu na obraz. Wtedy potrzebna jest inkubacja. W takich przypadkach kluczowa jest kreatywność artysty do którego zwraca się klient. Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć daną sytuację, ludzi, zespół, charakter potrzeby i podpowiedzieć to czego nieraz nie wie sam zamawiający. Wspieram zamawiającego pomysłami doświadczeniem i kreatywnością. Wybieram się wraz z nim na wycieczkę w głąb jego pomysłu i potrzeb, tak aby odszukać kształt obrazu. Potem jest już z górki. Jak mówił Michał Anioł – proces rzeźbienia nie jest trudny – po prostu wystarczy odłupać niepotrzebne kawałki. Godnym uwagi jest fakt, że z malarstwem jest podobnie.
5. Narodziny i dojrzałość obrazu
Jestem otwarty na kontakt z klientem w trakcie procesu twórczego od szkicu po konsultowanie nakładania mniej lub bardziej błyszczącego werniksu. Nie lubię bezdusznych cenników, dlatego, że beznamiętnie określają ilość korekt możliwych dla klienta. Ponieważ każda praca jest inna, niewątpliwie każde zlecenie wymaga indywidualnego podejścia. Jednakowoż trzeba pamiętać o tym, że może dojść do nadmiaru ingerencji, której artysta nie będzie mógł znieść. Inna trudna sprawa to brak spójnego wyrażania poglądów w sprawie obrazu. Dlatego, choć lubię kontakt z klientem to zastrzegam sobie prawo do ograniczenia korekt do 4. Maluję farbami olejnymi na najlepszych lnianych płótnach. Zachęcam, do zapoznania się ze szczegółami mojej techniki malarskiej.
6. Opuszczenie gniazda przez dzieło sztuki
Obraz po namalowaniu jest fotografowany w dobrym świetle i dobrej rozdzielczości. Po ostatecznej akceptacji, praca dostarczana jest do odbiorcy na terenie Warszawy darmowo. Jeśli jednak odbiorca mieszka gdzieś dalej to w takiej sytuacji mogą pojawić się dodatkowe koszty związane z kurierem lub przesyłką. Nie pobieram tu stałej opłaty – wszystko zależy od formatu, odległości itp.