Obraz ze zdjęcia, np. portret

obraz ze zdjęcia

Obraz ze zdjęcia – jak zamówić? Instrukcja krok po kroku

  1. Zamawiający przygotowuje jak najwięcej zdjęć danego tematu (czy to portret danej osoby czy plener, czy portret zwierzaka), zastanawia się jacy są jego ulubieni malarze? Jakie kolory?
  2. Wszystkie obrazy maluję ja – osobiście, dlatego drugi krok to omówienie zlecenia ze mną – telefonicznie: 663 69 17 69 lub mailowo: tomaszpilikowski@gmail.com
  3. Ustalenie swobody twórczej artysty – mogę jedynie kropka w kropkę przemalować zdjęcie na płótno, ale z chęcią przetworzę zdjęcie przez moją optykę i dodam coś od siebie. Zmiany mogą wahać się od nieznacznej zmiany formatu aż do zupełnego uwolnienia ekspresji malarza.
  4. Ustalenie ceny – która waha się od 600 zł w przypadku prostszych zdjęć do tysiąca, dwóch lub więcej przy większej ilości detali.
  5. Ustalenie liczby korekt (w zależności od ceny możliwa jest ilość korekt od 1 do ∞). Jestem osobą komunikatywną – dopuszczam dialog i korekty na każdym etapie tworzenia.
  6. Ustalenie terminu zakończenia dzieła (podstawowy czas malowania pracy to od 2 do 5 tygodni, ale w przypadku zleceń na cito i co za tym idzie odpowiedniej gratyfikacji finansowej obraz może powstać w kilka dni).
  7. Ustalenie formatu dzieła i materiałów (maluję na najlepszych jakościowo lnianych płótnach).
  8. Wpłata 50% zaliczki przed rozpoczęciem prac (muszę kupić płótno itp.)
  9. Tu następuje proces malowania a wraz z nim ustalona wcześniej ilość korekt na kolejnych etapach tworzenia (przesyłam na bieżąco zdjęcia powstającego obrazu).
  10. Po ostatecznej akceptacji i wpłacie pozostałej części wynagrodzenia skończony obraz dostarczany jest w dowolne miejsce Warszawy gratis, natomiast, zamówienia dostarczane w inne miejsca Polski niestety wiążą się z dodatkowym kosztem kuriera/transportu.

 

obraz ze zdjęcia
obraz ze zdjęcia

 

Obraz olejny i zdjęcie – kilka słów o historii malarstwa

Zdjęcie pełniło ważną rolę w malarstwie od czasów narodzin fotografii. Jak tylko powstał wynalazek tzw. camery obscura od razu zaczęli wykorzystywać ją artyści malarze. Posługując się stereotypami i nie znając historii malarstwa można się oburzać. Na przykład twierdzić, że artysta nie powinien korzystać ze zdjęcia i malować tylko z natury. Nic bardziej mylnego. Jednym z pierwszych artystów, którzy w swoim malarstwie wykorzystywali fotografię (właśnie wspomnianą wyżej camerę obscura) był Jan Vermeer. Tak piękne obrazy jak Kobieta z perłą, albo Służąca to piękno światła. Artysta opowiada o świetle o kolorze. Samo zachowanie proporcji jest tylko zbędnym balastem. Bardzo dobrze że wykorzystał on technikę fotograficzną, aby w pełni skupić się na interesujących go wątkach.

portret ze zdjęcia
portret ze zdjęcia

 

Obraz malowany ze zdjęcia na płótnie

W dzisiejszych czasach malowanie ze zdjęć ma nieco inny charakter. Kluczowa jest wygoda jaką daje zdjęcie. Ciężko byłoby np rozstawić sztalugę i malować zaspy śnieżne w lesie zimą w temperaturze poniżej zera. Nieraz obraz ze zdjęcia to jedyna możliwość – np gdy chodzi o zgubionego już pluszaka z dzieciństwa albo zwierzaka. Kolejna grupa obrazów, gdzie zdjęcie jest koniecznym elementem to widoki z miejsc gdzie wejścia są zakazane. Nieraz (zwłaszcza ludziom młodym) udaje się wspiąć na stare fabryki, zamknięte rusztowania. Różnego rodzaju zamknięte i wyłączone z możliwości zwiedzania obiekty. Branie ze sobą sztalugi w takie miejsce byłoby nie możliwe.  Dlatego nieraz zdjęcie jest konieczne. W takiej sytuacji gdyby ktoś zapragnął mieć obraz z takiego miejsca – wtedy obraz ze zdjęcia jest jedynym wyjściem

Portret na zamówienie

Portret to specyficzny typ obrazu. Wymaga solidnego warsztatu i zdolności do obserwacji. Malowanie portretu ze zdjęcia to proces w którym nie tylko odwzorowuję to co widzę na fotografii. Również wyciągam wnioski, interpretuję, opowiadam. Portret to także pewien niezwykle delikatny kompromis pomiędzy tym jak ja widzę modelkę/modela a tym jak ona/on chce być zobaczona/zobaczony. Inspiracją jest dla mnie Witkacy i jego firma portretowa.
Malowanie portretu poprzedzam rozmową telefoniczną, omawiam cenę, charakter obrazu, jego związki z przesłanym zdjęciem. Cena zależy od wielkości płótna, wielości detali itp. Istotny jest także termin zakończenia pracy oraz inne czynniki.