Salon w stylu rustykalnym – na czym to polega?

Salon w stylu rustykalnym
Salon w stylu rustykalnym

Obraz do salonu to problem, który wymaga pochylenia się nie tylko nad samym dziełem ale też nad koncepcją samego salonu. Żeby dobrze dobrać obraz olejny do domu, należy najpierw dobrze przemyśleć koncepcję samego salonu. Modne są najróżniejsze rozwiązania. Z jednej strony loftowe wnętrza, z drugiej rustykalny design. Dziś dwa słowa o stylu rustykalnym. Pochodzi on z wczesnych osad w Stanach Zjednoczonych. Pamięta XIX wiek, kiedy ludzie zaczęli tam osiedlać się daleko od miast. Wielu z tych pionierów nie przyniosło ze sobą mebli. Miejsca w środkach lokomocji było mało, a meble ciężkie. Napływ ludzi był intensywny, masowo budowano nowe domostwa. Brakowało materiałów, a domy ich domy były szybko składane ze znalezionych na miejscu materiałów. Były to wnętrza, które wyglądały inaczej niż tradycyjne salony w Europie.

Styl rustykalny

Rustykalne wnętrza charakteryzują się surowością, która pozwala błyszczeć naturalnemu pięknu. Celem jest stworzenie relaksującej atmosfery poprzez podkreślenie wykorzystania  naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamienie, liście i innych elementy organiczne. Zamiast zawracać sobie głowę idealną linią, rustykalny styl pozwala wyróżnić się indywidualnemu charakterowi każdego elementu. Od sęków w drewnie aż po rdzę na metalu. Podsumowując – chodzi o celebrowanie charakteru, duszy przedmiotu poprzez kontakt z jego tworzywem.

Rustykalny design

Głównym celem stylów rustykalnych wnętrz jest bycie maksymalnie naturalnym. Ponieważ to nie jest styl który lubiłby błyszczące żyrandole, plastikowe meble czy zimne palety kolorów. W tym przypadku uwaga skupia się na cieple i komforcie. Od żelaznych akcentów po drewniane podłogi, ten styl powinien przypominać blask ognia. W internecie jest sporo materiałów poświęconych temu stylowi, warto zwrócić uwagę na artykuł na stronie paradyz.com, gdzie można znaleźć garść porad jak urządzić salon w stylu rustykalnym. Rustykalny charakter to nie tylko drewno ale też dywany, tkane koce, skrawki odzyskanych materiałów czy futra (prawdziwe lub sztuczne).
Kilka głównych cech stylu rustykalnego:
– dominujące kolory to ciepłe biele, beże i kolory ziemiste
– akcenty kolorystyczne to stonowane odcienie brązów, czerwienie, zieleni i żółcieni dlatego tak dobrze sprawdzi się drzewo
– nieregularne i nierówne, naturalne krawędzie ponieważ są zbliżone do naturalnych kształtów występujących w przyrodzie.