Portret za zamówienie

Portret ze zdjęcia

Firma Portretowa Pilikowski

Firma Portretowa Pilikowski to bezpośrednie nawiązanie do Firmy Portretowej „S.I. Witkiewicz”. Witkacy koncentrował swoje poszukiwania artystyczne wokół teorii czystej formy. Spisywał teoretyczne rozważania, analizował formalno-teoretyczno-filozoficzne wątki malarstwa i próbował definiować drogę do metafizyki. To była główna oś pracy twórczej, najważniejszy cel. Dlatego chichotem historii jest fakt że jest często postrzegany poprzez pryzmat portretów które malował w ramach swojej firmy portretowej. Witkacego, jak większość ludzi ściągały na ziemię obciążenia związane z pieniędzmi. Męczenie duszy które znamy wszyscy – rachunki, życie codzienne, wikt i opierunek, znieczulenie u dentysty, podatek klimatyczny (kara za bezczelną przerwę w oddychaniu smogiem). Portret ze zdjęcia, jak również rozmaite inne rodzaje zamawianych obrazów to odpowiedź na urynkowienie niemal wszelkich aspektów życia człowieka.

Firma Portretowa S.I Witkiewicz to odpowiedź artysty na konieczność generowania przychodów finansowych. Jest ona inspirująca nie tylko z uwagi na samą ogólną koncepcję, ale także z powodu bardzo dobrych konkretnych rozwiązań technicznych. Firma Portretowa Witkacego miała swój słynny regulamin. Niektóre z rozwiązań stosuje Firma Portretowa Pilikowski, niestety póki co nie wszystkie mogą być wprowadzone.

Ale zacznijmy po kolei:

Portret ze zdjęcia krok po kroku

Najpierw należy ustalić poziom artystycznej swobody malarza. Zamawiany portret może być utrzymany w charakterze danego malarza czy w stylistyce kierunku w sztuce. Portret to temat, który ma setki różnych rozwiązań:

portret ze zdjęcia
portret ze zdjęcia

Dla mnie jako artysty najciekawszy jest wariant całkowitej swobody artysty. Wtedy maluję portrety o wymiarach 130×130 cm, z dużym zbliżeniem twarzy. Poniżej przykład takiego portretu, który malowałem z czystej przyjemności (nie musi to być taka mroczna praca, chcę pokazać kadr i sposób malowania. było to zamówienie:

portret na zamówienie

Kiedy omówione są kwestie estetyczne takie jak konkretna stylizacja (bądź jej brak) format, kolory, wtedy klient płaci 40% zaliczki i przystępuję do pracy twórczej. Sama cena zależna jest od kilku czynników. Po pierwsze im poziom artystycznej swobody jest większy tym cena jest niższa. Im więcej regulacji i obostrzeń tym wyższa staje się cena. Wariant pełnej swobody twórczej czyli obraz podobnie malowany jak na zdjęciu powyżej (może być inna kolorystyka, ale tego typu kadr i sposób malowania) to 1200 zł. Potem cena rośnie wraz z ilością obostrzeń i liczbą portretowanych osób. Na wzrost ceny mają wpływ także takie czynniki jak malowanie dłoni, konkretnych wątków w tle itp. Ogólnie ceny wahają się od 1200 zł do  3000-4000 zł.

Istotną kwestią są materiały – maluję farbami olejnymi na najlepszych lnianych płótnach, więcej o stosowanych materiałach piszę w innym poście, link znajduje się tu: techniki malarskie.

Poniżej film na którym maluję portret raper/ wydawcy Winiego:

 

Poniżej przykład portretu mojego autorstwa:

 

 

 

Portret ze zdjęcia
Portret ze zdjęcia