Paweł Dunal

Paweł Dunal czyli współczesny malarz

 

Zapraszam na artTV, tam powstaje baza wiedzy dotycząca współczesnego malarstwa, link wklejam tu: Paweł Dunal, współcześni malarze

Paweł Dunal, urodzony w roku 1978 jest prawdziwym współczesnym malarzem. Jak rozumieć określenie „prawdziwy współczesny malarz”? Z pewnością może ono mieć wiele wymiarów i wiele wątków. W moim rozumieniu kluczowe jest to, czy twórca ma swój własny świat. Czy żyje w swojej bajce. Paweł Dunal i jego obrazy to świetny przykład takiego świata. Świat wyrazisty, ciekawy i pełen humoru.   Finalista konkursów im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w 2009 roku i Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” w 2013.

Na jego twórczość ma wpływ mnóstwo czynników, jako jeden z nich wskazał wydarzenie, kiedy jako nastolatek został pobity przez policje. To dosyć wyrazisty kontakt z czarną stroną człowieka ale także chwila, kiedy świat pokazuje się jako zakłamany niejasny moralnie. Wydaje mi się, że można zaryzykować twierdzenie, że obrazy Pawła Dunala poruszają wątki dobra i zła. Kontakt z jego pracami wywołuje u mnie pewien moralny niepokój. Pytania o dobro w sztuce i w świecie.

 

Paweł Dunal, „Drzewolud i policjant. Szkółka Leśna”
Paweł Dunal, „Drzewolud i policjant. Szkółka Leśna”

Współczesny artysta jako szaman i piękno w obrazie

Bardzo spodobało mi się to co Paweł Dunal powiedział w jednym z wywiadów na temat piękna w obrazie. Zadeklarował, że wierzy jeszcze w piękno i że nie bałby się, a wręcz chciałby namalować obraz piękny.
Na koniec słowa Dunala o tym jak rozumie bycie artystą – „Artysta to dla mnie rodzaj szamana czy kapłana, który ma jakąś robotę do wykonania w świecie”, myslę że bardzo trafne w odniesieniu do roli artysty w ogóle a zwłaszcza do tego jakim artystą jest Paweł Dunal.

 

filmy przybliżające wystawy współczesnego malarstwa

Malarstwo niejedno ma imię. Dobrą ilustracją sylwetki Pawła Dunala jest krótka rejestracja obrazów na jego wystawie „Rozwój w biały dzień” w galerii XX1:

 

Warto także odwiedzić stronę artysty: paweldunal.pl

Źródło zdjęć: http://nowaorgiamysli.pl/index.php/2016/11/05/pawel-dunal-artysta-to-rodzaj-szamana/