2. Obraz ze zdjęcia, np. portret

Obraz olejny i zdjęcie

Zdjęcie pełniło ważną rolę w malarstwie od czasów narodzin fotografii. Jak tylko powstał wynalazek tzw. camery obscura od razu zaczęli wykorzystywać ją artyści malarze. Posługując się stereotypami i nie znając historii malarstwa można się oburzać – że artysta nie powinien korzystać ze zdjęcia i malować tylko z natury. Nic bardziej mylnego. Jednym z pierwszych artystów, którzy w swoim malarstwie wykorzystywali fotografię (właśnie wspomnianą wyżej camerę obscura) był Jan Vermeer. Tak piękne obrazy jak Kobieta z perłą, albo Służąca to piękno światła. Artysta opowiada o świetle o kolorze. Samo zachowanie proporcji jest tylko zbędnym balastem. Bardzo dobrze że wykorzystał on technikę fotograficzną, aby w pełni skupić się na interesujących go wątkach.

Obraz malowany ze zdjęcia na płótnie

W dzisiejszych czasach malowanie ze zdjęć ma nieco inny charakter. Kluczowa jest wygoda jaką daje zdjęcie. Ciężko byłoby np rozstawić sztalugę i malować zaspy śnieżne w lesie zimą w temperaturze poniżej zera. Nieraz obraz ze zdjęcia to jedyna możliwość – np gdy chodzi o zgubionego już pluszaka z dzieciństwa albo zwierzaka. Kolejna grupa obrazów, gdzie zdjęcie jest koniecznym elementem to widoki z miejsc gdzie wejścia są zakazane. Nieraz (zwłaszcza ludziom młodym) udaje się wspiąć na stare fabryki, zamknięte rusztowania, różnego rodzaju zamknięte i wyłączone z możliwości zwiedzania obiekty. Branie ze sobą sztalugi w takie miejsce byłoby nie możliwe. Gdyby ktoś zapragnął mieć zdjęcie z takiego miejsca – wtedy obraz ze zdjęcia jest jedynym wyjściem

 

Portret na zamówienie

Portret to specyficzny typ obrazu. Wymaga solidnego warsztatu i zdolności do obserwacji. Malowanie portretu ze zdjęcia to proces w którym nie tylko odwzorowuję to co widzę na fotografii ale także wyciągam wnioski, interpretuję, opowiadam. Portret to także pewien niezwykle delikatny kompromis pomiędzy tym jak ja widzę modelkę/modela a tym jak ona/on chce być zobaczona/zobaczony. Inspiracją jest dla mnie Witkacy i jego firma portretowa.
Malowanie portretu poprzedzam rozmową telefoniczną, omawiam cenę, charakter obrazu, jego związki z przesłanym zdjęciem. Cena zalezy od wielkości płótna, wielości detali, terminu zakończenia pracy oraz innych czynników i waha się od 900 do 2000 zł.