Marina Abramovic satanistka

Marina Abramović i satanizm

Czy Marina Abramović jest satanistką?

„Jestem artystką, a nie satanistą” – powiedziała artystka. Mimo to w internecie zawrzało, pojawiło się mnóstwo zarzutów a Microsoft usunął film. To nie pierwszy raz, kiedy Abramović oskarżana jest o związki z ruchem satanistycznym. Zamieszanie medialne przybrało na sile w początkach kwietnia. Sekwencja wydarzeń wyglądała następująco – najpierw 10 kwietnia kiedy Microsoft na swoim koncie na YouTube opublikował film o Marinie Abramovic, serbskiej artystce performatywnej znanej z tego, że wykorzystuje swoje ciało do granic możliwości. Zaraz po pojawieniu się filmu był on omawiany w kontekście satanistycznych wątków na Reddit i innych stronach. Na przykład artykuł na stronie Infowars zawierał oskarżenia wobec Microsoft o współpracę z „czarownicą”. Po tych spekulacjach Microsoft zdecydował się usunąć film – co wzbudziło kolejną falę komentarzy.

Prace artystki opisano jako gwałtowne, czasem krwawe, ale wideo Microsoftu było bardziej niewinne: koncentrowało się na spokojniejszym performance „The Life”.
Abramovic (73 lata) to postać znana w kręgach artystów, aktorów, muzyków i polityków. W 2016 roku uwagę wszystkich przykuły wycieki WikiLeaks. Wtedy opublikowano maile byłego kierownika kampanii Clintona, Johna Podesty. Owe maile ujawniły, że Marina Abramovic organizowała satanistyczne ceremonie zwane „Gotowaniem Duszy” z agentami Clintona i innymi przedstawicielami elit.

Spirit Cooking Abramović – satanizm

Zerknijmy na kilka kadrów z zarejestrowanej sztuki performance Mariny Abramović. Jest to owe „Gotowanie duszy” – które polega na dziwacznej ceremonii, czyli Abramović miesza gęsto zakrzepłą krew jako „przepis” na „obraz”.

Abramović Spirit Cooking
Abramović Spirit Cooking
Marina Abramović
Marina Abramović

 

Ceremonia ma „symbolizować związek między mikrokosmosem, człowiekiem, makrokosmosem, Boskością”. Dlatego jak widzimy artystkę bryzgającą na ścianę świńską krwią i potem wypisującą dziwne hasła. W rogu jest figurka, którą Abramović oblewa krwią. Dlatego nie dziwi, że jeden z czołowych informatycznych koncernów uznał, że coś tu jest nie tak. Film o artystce udostępniony przez Microsoft został usunięty. Mimo że w swojej twórczości Abramović często robiła rzeczy kontrowersyjne to jednak większość z nich miała czysto artystyczny charakter. Przykładem takiej kontrowersyjnej sztuki może być jej performance, kiedy to nawiązując do niemal identycznego performance Josepha Boyesa gryzła martwego zająca. Jednak zupełnie czym inny jest tłumaczenie martwemu zającowi sensu sztuki i trzymanie go w zębach a czym innym wypisywanie dziwacznych haseł świńską krwią na ścianie.

Marina Abramovic satanizm
18 Marina Abramovic satanizm

Film dokumentalny Out of Shadows zawiera więcej informacji na temat Abramovic i jej powiązań z gwiazdami Hollywood i ludźmi ze świata polityki, a także roli CIA w branży rozrywkowej.