Irmina Staś

Irmina Staś

Na stronie obraznamiare.pl przybliżam tylko kilka sylwetek współczesnych malarzy. W trakcie budowy jest pełna baza wiedzy na temat współczesnego malarstwa, warto kliknąć tu: Irmina Staś, współczesne malarki

W związku z opublikowaniem Kompasu Młodej Sztuki 2019 niezmiernie wzrosło zainteresowanie osobą Irminy Staś – w 2019 roku na pierwszym miejscu w kompasie sztuki. Kompas Młodej Sztuki to ranking obiecujących artystów, obecnie publikowany jest co roku, a tworzy go grono ekspertów (między innymi Kama Zboralska) przy współpracy z ponad siedemdziesięcioma czołowymi galeriami sztuki (CSW Zamek Ujazdowski, Bunkier Sztuki, Starmach Gallery, Wizytująca, Zderzak, ESTA, Galeria Muzalewska, mia Art Gallery, Le Guern, Propaganda, Program, Galeria m², Arttrakt, art Agenda Nova,  HOS Gallery, Piękna Gallery, Galeria Kolekcji Fibak). W 2019 roku Irmina Staś zebrała 35 punktów co pozwoliło jej zająć pierwsze miejsce.
Irmina Staś urodziła się w roku 1986. Miałem okazję poznać Irminę w 2008 roku, kiedy przeniosła się z Łodzi do Warszawy na wydział malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. Studiowaliśmy w kultowej już pracowni Leona Tarasewicza. Już wtedy wszyscy czuli, że z tej pracowni wyjdą artyści, którzy odegrają istotną rolę w Polskim świecie sztuki. Irmina – osoba zawsze sympatyczna, pracowita, ambitna – człowiek działania. Cały czas malowała. W jej pracach powracają układy form organicznych. Na płótnach widać powtarzające się elementy które przywodzą na myśl skojarzenia z ludzkim ciałem, lub jego fragmentami:

Irmina Staś
Irmina Staś, Organizm 114. 2018. olej na płótnie 160 x 230 cm

 

Irmina Staś
Irmina Staś, Organizm 71., 2014, olej na płótnie, 150 x 190 cm

 

Irmina Staś
Irmina Staś, Organizm 84., 2015, olej na plotnie, 168 x 192 cm

Irmina Staś wskazuje na to, że opowiada o ciele o organizmach poprzez tytuły swoich prac. Pomiędzy formami tworzy się napięcie, zależności, nieraz wprost malowane za pomocą nici/linii łączących poszczególne elementy.

Irmina Staś
Irmina Staś, Organizm 112. 2017. olej na płótnie 160 x 160 cm

Artystka początkowo malowała obrazy bardziej realistyczne by z czasem płynnie przejść do form abstrakcyjnych. W artykule poświęconym Irminie Staś na portalu culture.pl zacytowano samą artystkę, która o swoim malarstwie powiedziała: Staram się pozbywać chęci projektowania płócien, realizowania pomysłów – na rzecz obserwacji i podążania za myślą.

Prace malarki wystawiane były między innymi w Galerii Wizytującej, Miejscu Projektów Zachęty, Galerii Le Guern, Galerii Krynki i w 2019 roku w galerii BWA Zielona Góra.
Z twórczością artystki można zapoznać się na jej stronie internetowej: irminastas.pl

Obraznamiare.pl to nie tylko obrazy na zamówienie i malowanie ze zdjęć ale także baza wiedzy o współczesnym malarstwie i świecie sztuki. Zapraszam tez do zapoznania się z sylwetkami innych współczesnych malarek i malarzy na stronie obraznamiare.pl

[ Źródła zdjęć: https://www.leguern.pl/artysci/Irmina-Stas/ oraz https://czasnawnetrze.pl/i/images/1/4/9/dz03NTA=_src_20149-irmina_stas.jpg]