Egzamin na ASP

Egzamin na ASP

Jak zdać na ASP

Kurs rysunku i malarstwa Warszawa – czyli gdzie iść na kurs rysunku?

W Warszawie jest kilka kursów rysunku są to jednak kursy dosyć drogie. W grupie uczestników nie jest łatwo poświęcić odpowiednią uwagę każdemu uczestnikowi dlatego dobrze jest wziąć pod uwagę zajęcia z rysunku i malarstwa w domu kultury.

Nauka rysunku i malarstwa

Należy poznać kolejne kwestie takie jak  kreski, plamę, dominantę, perspektywę. Podobnie z malowaniem – przerabiamy kolor, malowanie w świetle i w cieniu, techniki malarskie. Uczymy się szukać koloru i analizować barwy w kontekście całego obrazu. Przerabiamy zagadnienia budowy przestrzeni, malowanie światłem. W tym momencie warto podkreślić jedno zdanie, które kiedyś rozjaśniło mi w głowie wiele jeśli chodzi malowanie martwej natury i przestrzeni. Mianowicie, należy pamiętać o tym, że artysta maluje obraz światłem, światłem określa przestrzeń i barwy.

 

Obraz olejny czy akrylowy? Węgiel czy ołówek?

Na etapie przygotowania do egzaminów na ASP lepiej się skoncentrować na farbach akrylowych. Dlaczego lepiej na tym etapie sobie odpuścić malowanie farbami olejnymi?

Egzamin na asp
Egzamin na ASP, jak zdać?

Zwyczajnie nie ma na to czasu i środków. Kandydat musi włożyć do teczki kilkanaście prac malarskich – jak spakować do teczki kilkanaście obrazów olejnych na płótnie? Można malować farbą olejną na tekturze, albo dykcie ale wszystko to ma swoje ogromne minusy. Pierwsze z rozwiązań nie jest dobre – farba olejna na niezagruntowanej tekturze zostawia brzydkie tłuste plamy, tymczasem dykta współpracuje z olejem trudniej niż płótno. Przed egzaminem farba akrylowa wydaje się wygodniejszym rozwiązaniem. Można malować więcej i szybciej. Obrazy schną szybciej a jeśli coś nie wejdzie do teczki to mamy świetny obraz do salonu albo do kuchni.

Egzamin na ASP

Kurs rysunku i malarstwa nie musi oznaczać dobrego przygotowania do egzaminów wstępnych na ASP. Można uczyć się np. malować pejzaż, architekturę czy np karykatury – a to nie będzie najbardziej pomocne. Egzamin wstępny ma swoje elementy i swoją specyfikę. Egzaminy wstępne na ASP w Warszawie od lat są bardzo podobne, ulegają tylko małym modyfikacjom. Kluczowe części egzaminu to studium postaci, martwa natura i temat dowolny (kompozycja graficzna lub marska). Egzamin różni się nieco na różnych wydziałach (malarstwo, grafika, wzornictwo przemysłowe, architektura wnętrz, multimedia, rzeźba itp.)