Egzamin na ASP – przygotowanie

Kurs na ASP
Jak zdać na ASP?

Egzaminy i Kursy przygotowawcze na ASP z Tomkiem Pilikowskim – czyli jak zdać na ASP

Kurs rysunku i malarstwa Warszawa – czyli gdzie iść na kurs rysunku?

W Warszawie jest kilka kursów rysunku są to jednak kursy dosyć drogie. W grupie uczestników nie jest łatwo poświęcić odpowiednią uwagę każdemu uczestnikowi.
Polecam przygotowanie indywidualne ze mną. Zajęcia nie są drogie, a oferuję mnóstwo konkretnych spostrzeżeń i opis egzaminu z punktu widzenia osoby, która niedawno zdawała egzamin. Co więcej – udało mi się zdać jako jeden z najlepszych (złoty indeks). Przez lata przegadywało się i analizowało egzaminy, wiem o nich naprawdę dużo.

Nauka rysunku i malarstwa w praktyce, czyli jak dokładnie wyglądają zajęcia?

Kurs przygotowawczy do egzaminów na ASP to moja opieka dydaktyczna zarówno artystyczna jak i praktyczna. Krok po kroku przerabiamy i szlifujemy techniki rysowania, kreski, plamę, dominantę, perspektywę. Podobnie z malowaniem – przerabiamy kolor, malowanie w świetle i w cieniu, techniki malarskie. Uczymy się szukać koloru i analizować barwy w kontekście całego obrazu. Przerabiamy zagadnienia budowy przestrzeni, malowanie światłem. W tym momencie warto podkreślić jedno zdanie, które kiedyś rozjaśniło mi w głowie wiele jeśli chodzi malowanie martwej natury i przestrzeni. Mianowicie, należy pamiętać o tym, że artysta maluje obraz światłem, światłem określa przestrzeń i barwy.
Zajęcia ze mną dzielą się na dwa rodzaje:
– konsultacje i korekty prac (możliwe w miejscu wskazanym przez kursanta/kursantkę)
– zajęcia z rysunku i malarstwa.

Regularne korekty i rozmowa o pracach, zdradzanie tajników egzaminu to nie tylko poprawa warsztatu ale także analiza samego egzaminu i jego specyfiki.

Obraz olejny czy akrylowy? Węgiel czy ołówek?

Mimo że obraz olejny na płótnie jest takim najbardziej charakterystycznym skojarzeniem z malarstwem (na stronie obraznamiare.pl malując obraz na zamówienie czy obraz na prezent też maluję farbami olejnymi na lnianym płótnie,to jednak egzamin na ASP to czas, kiedy na olej bywa zbyt wcześnie.

Egzamin na asp
Egzamin na ASP, jak zdać?

Zwyczajnie nie ma na to czasu i środków. Kandydat musi włożyć do teczki kilkanaście prac malarskich – jak spakować do teczki kilkanaście obrazów olejnych na płótnie? Można malować farbą olejną na tekturze, albo dykcie ale wszystko to ma swoje ogromne minusy. Pierwsze z rozwiązań nie jest dobre – farba olejna na niezagruntowanej tekturze zostawia brzydkie tłuste plamy, tymczasem dykta współpracuje z olejem trudniej niż płótno. Przed egzaminem farba akrylowa wydaje się wygodniejszym rozwiązaniem. Można malować więcej i szybciej. Obrazy schną szybciej a jeśli coś nie wejdzie do teczki to mamy świetny obraz do salonu albo do kuchni.

Egzamin na ASP

Kurs rysunku i malarstwa nie musi oznaczać dobrego przygotowania do egzaminów wstępnych na ASP. Można uczyć się np. malować pejzaż, architekturę czy np karykatury – a to nie będzie najbardziej pomocne. Egzamin wstępny ma swoje elementy i swoją specyfikę. Egzaminy wstępne na ASP w Warszawie od lat są bardzo podobne, ulegają tylko małym modyfikacjom. Kluczowe części egzaminu to studium postaci, martwa natura i temat dowolny (kompozycja graficzna lub marska). Egzamin różni się nieco na różnych wydziałach (malarstwo, grafika, wzornictwo przemysłowe, architektura wnętrz, multimedia, rzeźba itp.) – proponuję przygotowanie do egzaminu na każdy wydział.

Zapraszam do umówienia się na pierwszy przegląd, tel. 663 691 769.

Poniżej pierwsza część z serii moich filmów poświęconych egzaminom. Filmy mają też promować prowadzone przeze mnie zajęcia przygotowujące do egzaminów na ASP.