bauhaus w salonie

Bauhaus w salonie

Design i wystrój w stylu Bauhaus to termin opisujący meble, przedmioty, grafikę i wnętrza, które powstały w wyniku wpływowego ruchu projektowego i architektonicznego z początku XX wieku, nazwanego na cześć niemieckiej szkoły założonej przez architekta Waltera Gropiusa.

Bauhaus był racjonalną, funkcjonalną estetyką projektową, która przyjęła formę podążającą za funkcją, mniej znaczy więcej, która wciąż rezonuje dzisiaj. Koncentrując się na zacieraniu granic między dyscyplinami i stosowaniu technik artystycznych i rzemieślniczych w coraz bardziej masowym, uprzemysłowionym świecie, projektowanie Bauhausu obejmowało meble, przedmioty gospodarstwa domowego, typografię, grafikę i budynki.

bauhaus w salonie
Bauhaus w salonie

Bauhaus rozwinął się w styl międzynarodowy, gdy Gropius, van der Rohe i inni wybitni członkowie Bauhausu wyemigrowali do USA w latach 30. XX wieku i wpłynęli na rozwój modernizmu w latach 50. i 60. XX wieku.

Podczas gdy sam ruch Bauhausu trwał zaledwie 14 lat, architektura i design Bauhausu wywarły trwały wpływ na pokolenia projektantów. Jednym z godnych uwagi przykładów jest Steve Jobs, który często przypisywał wpływ prostoty Bauhausu na wygląd produktów Apple.

Jak zmienić salon by nabrał klimatu Bauhausu

 

Meble w stylu Bauhaus mają opływowy wygląd i ponadczasową elegancję, którą łatwo wkomponować we współczesne wnętrza. Meble i przedmioty Bauhausu pięknie sprawdzają się w minimalistycznych wnętrzach, gdzie ich uderzająca prostota pełni wiele funkcji projektowych w pomieszczeniu. Projekty Bauhaus są również wystarczająco usprawnione, aby pracować w bardziej eklektycznych wnętrzach i dobrze komponują się z wnętrzami vintage, antycznymi lub współczesnymi, aby stworzyć ponadczasowy wygląd.

Wiele projektów w stylu Bauhaus stało się kultowymi meblami, które są nadal reprodukowane (i powszechnie naśladowane). Niektóre godne uwagi klasyki Bauhausu to krzesło Barcelona zaprojektowane przez Ludwiga Miesa van der Rohe i Lilly Reich w 1929 roku; metalowe kultowe krzesło Cesca zaprojektowane przez architekta i projektanta mebli Marcela Breuera (1928) lub jego krzesło Wassily, które zostało zainspirowane rurową metalową ramą roweru i wygląda tak świeżo, jak w 1925 roku, kiedy po raz pierwszy je zaprojektował.

Innym sposobem na wprowadzenie odrobiny stylu Bauhaus do wnętrza jest włączenie akcentów kolorystycznych, takich jak malowanie drzwi lub ściany na podstawowy czerwony, żółty lub niebieski. Oprawione w ramki plakaty Bauhaus w stylu vintage lub reprodukcje to popularny sposób na włączenie stylu vintage i zaprezentowanie trwale atrakcyjnej geometrycznej grafiki, która zdefiniowała tę epokę.