Obraz i malarstwo jako elementy debaty społecznej
Można zaryzykować tezę, że Banksy to najbardziej znany anonimowy artysta i krytyk społeczny na świecie. Dlatego nie dziwi fakt, że zabrał głos w sprawie ostatnich wydarzeń i wyraził swoje poparcie dla protestów „Black Lives Matter”. Zrobił to w charakterystyczny dla siebie sposób – poprzez nowe graffiti i wyraźne przesłanie „System zawodzi ludzi kolorowych”.
Najnowsze dzieło Banksy’ego, zaprezentowane przez niego na Instagramie, pokazuje, jak śmierć George’a Floyd’a wstrząsnęła Stanami Zjednoczonymi. Graffiti przedstawia zdjęcie anonimowej, czarnej postaci w ramce, obok której znajdują się kwiaty i świeca, od której zapaliła się zawieszona powyżej flaga USA.
Pod zdjęciem Banksy opublikował swoje przemyślenia na temat toczących się protestów i sytuacji w kraju: „Początkowo myślałem, że powinienem się zamknąć i wysłuchać czarnych ludzi w tym temacie. Ale dlaczego miałbym to robić? To nie ich problem. To mój. System zawodzi ludzi kolorowych. Biały system. Jak zepsuta rura zalewająca mieszkania ludzi na dole. Wadliwy system sprawia, że ich życie jest nieszczęściem, ale naprawienie tego nie jest ich zadaniem. Nie mogą naprawić cieknąć rury ponieważ nikt nie wpuści ich do mieszkania na piętrze. To problem białych. Jeśli biali ludzie go nie naprawią, ktoś będzie musiał wejść na górę i kopnąć w drzwi”. Post zdobył już ponad 2,5 mln polubień. Banksy Black Lives Matter – tu można zobaczyć Instagram Banksy’ego.
Obraz to nie tylko morze, plener lub portret – to także sposób narracji społecznej i droga do kształtowania rzeczywistości.
Artysta działa obrazem nie tylko po to, żeby opowiadać. Odpowiedzialny malarz także kreuje i zmienia świat poprzez swoją sztukę. Warto przybliżyć tło powstania tego dzieła sztuki Banksy’ego: 25 maja 2020 czarnoskóry George Floyd zginął w trakcie zatrzymania przez policję. Mężczyznę zatrzymano, ponieważ miał użyć podrobionego banknotu w sklepie spożywczym. Podczas policyjnej interwencji jeden z funkcjonariuszy dusił go kolanem. Na nagraniu widać, że mężczyzna krzyczy, że nie może oddychać – ang. I cant’t breathe, które to zdanie stało się hasłem masowych, antyrasistowskich protestów na całym świecie. Mimo to policjant nie przestaje przyciskać go kolanem do ziemi. 46-latek traci przytomność. Zgodnie z dokumentami sądowymi, funkcjonariusz klęczał na szyi Floyd’a blisko 9 minut.
Sztuka i koronawirus
Banksy znany jest z tego, że tworzy prace często stanowiące komentarz do bieżących wydarzeń. W maju zaprezentował działo, na którym kilkuletni chłopiec zamiast Batmana i Supermana bawi się nową super-bohaterkę – pielęgniarką walczącą z pandemią COVID-19.